Első világháború
A huszadik század első nagy háborúja – minden korábbi értékrendet, civilizációs normát, politikai és hatalmi berendezkedést felülírva, átalakítva – soha nem látott változásokat eredményezett a fejekben és a lelkekben egyaránt. A világháborút követően nem lehetett már semmit sem onnan folytatni, ahogyan az korábban – esetleg évszázadok óta – fennállt. Az elhúzódó háborús évek, majd a nyomában járó forradalmak embert próbáló feladat elé állították a lövészárkok katonáit és a hátország nélkülözőit egyaránt.
A háború újat hozott a hadviselés formájában is, a modern haditechnika, az új típusú fegyverek megjelenése a világtörténelemben először az emberélet tömeges pusztulását eredményezte. Európának és a világnak a szomorú következmények között szembe kellett néznie azzal a ténnyel, hogy az éveken át tartó konfliktus sokmilliónyi elesett és sebesült katonát, sok százezer hadifoglyot, özvegyet és árván maradt gyermeket hagyott hátra maga után. A magyarság történelmében ez a háború talán sokkal több fájdalmat hozott, mint bármilyen más korábbi konfliktus. A Monarchia és a Történelmi Magyarország széthullása, majd a proletárdiktatúra és a román megszállás hosszú évtizedeken át begyógyíthatatlan sebeket ejtett a magyarság emlékezetében.
A centenáriumi évek alatt számos kiadvány készült, változatos programok, kiállítások, konferenciák, vetélkedők valósultak meg. E gyűjtemény a kutatómunka eredményeképpen keletkezett anyagokat, gyűjteményeket, adatbázisokat tartalmazza.
A Magyar Katona Áldozatvállalása
Az Osztrák-Magyar Monarchia hivatalosan kiadott mintegy 700 darab füzetformátumú veszteséglistában tette közzé az I. világhá
Az első világháború veszteségi adatbázisa
A több mint 200 ezer adatsort magában foglaló adatbázis a Magyar Nemzeti Levéltárban és Budapest Főváros Levéltárában őrzött
Katonaállítási lajstromok gyűjteménye
Az állandó hadsereg felállításához, illetve kiegészítéséhez készült személyi nyilvántartás, mely elsősorban 1756 és 1918 között keletkezett iratokat tartalmaz. A lajstromok nyelve korszaktól, helyszíntől függően latin, német, mag
Veszprémi első világháborús hadigondozási adatbázis
Az adatbázis az MNL Veszprém Megyei Levéltárának őrizetében lévő, Veszprém város, valamint a közigazgatásilag hozzá tartozó Kádárta és Gyulafirátót települések irataiban található első világháborús vonatkozású hadigondozási alapi
Emlékművek
Első világháborús emlékművek Fejér megyében
A Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Megyei Levéltára digitális dokumentumgyűjteményben adja közre az I. világháborús emlékművek forrásait. Adatbázisunk a mai Fejér megye területén található településekre vonatkozóan tartalmazza az emlékművek alkotóit, avatásuk időpontját és készítésük történetét. Az adatbázist fotók és az eredeti dokumentumok digitalizált változatai egészítik ki, valamint, a gyorsabb áttekinthetőség érdekében, az emlékművek legfontosabb adatait tartalmazó összefoglaló táblázat is letölthető az oldalról.
Első világháborús emlékművek Jász-Nagykun-Szolnok megyében
A kigyűjtött adatok mellett különleges, eddig feltáratlan dokumentumok fotói és történeti összefoglalók is segítik az 1918 és 1920 közötti, apokaliptikus viszonyok jobb megértését. A könnyebb eligazodást segíti, hogy a galériákon belül települési bontásban nézhetőek meg a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyére vonatkozó egyedi, levéltári források.
Első világháborús hősi sírok Jász-Nagykun-Szolnok megyében
A kigyűjtött adatok mellett különleges, eddig feltáratlan dokumentumok fotói és történeti összefoglalók is segítik az 1918 és 1920 közötti, apokaliptikus viszonyok jobb megértését. A könnyebb eligazodást segíti, hogy a galériákon belül települési bontásban nézhetőek meg a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyére vonatkozó egyedi, levéltári források.
Adattárak
A Magyar Nemzeti Levéltár Hajdú-Bihar Megyei Levéltárának gyűjteménye
A gyűjtemény híreket, levéltári dokumentumokat tartalmaz.
A Magyar Nemzeti Levéltár Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Levéltárának gyűjteménye
A világháborúnak levéltárunkban is vannak dokumentumai. Az iratok döntő többsége azonban nem a hadi eseményekről, a hadseregek mozgásáról és a harci cselekményekről szól, hanem a hátország életéről, a hadifoglyokról, az elhurcoltakról, az áldozatokról. A forrásokban személyekre fellelt adatokat tartalmazzák a névsorok, a korszakra vonatkozó információkat pedig az egyéb írott források. Mind a jegyzékek, mind a képi formában megjelenített iratok esetében megadtuk pontos lelőhelyüket, keletkezési idejüket, a címüket. Ezekre az adatokra lehet az adatbázisban rákeresni. Külön jegyzékben jelennek meg a háborúk Szabolcs, Szatmár, Bereg megyei hősi halottai, a hadifoglyok és az elhurcoltak. A források közül elsősorban a fondok áttekintését lehetővé tevő segédletek megjelenítésére törekedtünk, így elsőként a Szabolcs megyei alispán (IV. B. 411.) 1914 és 1917 közötti mutatókönyveit adjuk közre. A honlapunkról az első világháborúhoz figyelmükbe ajánljuk Nyíregyháza dualizmus kori forrásai című virtuális gyűjteményünket, amelyben az 1914 és 1918 közötti időszakból mintegy 100 dokumentum található.
Itt igazi háború van - Az I. világháború Pest megyei forrásai
"Itt igazi háború van" – írta Baranyai István 1915-ben menyasszonyának, Elluskának a doberdói frontról. S valóban igazi, sosem látott háború dúlt nemcsak az olasz és a többi fronton, hanem otthon, a hátországban is, az első világháború hosszú évei alatt. A Magyar Nemzeti Levéltár Pest Megyei Levéltára az I. világháború megyei történetére vonatkozó iratok feltárásának egyik első állomásaként adta közre az alábbi virtuális kiállítást, melynek galériái egy-egy önálló témát dolgoznak fel a háború kitörésének pillanatától a hősök emlékét megörökítő emlékművek felállításáig. A virtuális kiállítást a 2014. november 27-ei levéltári napunk alkalmából megrendezett kiállítás ("Várom aranyos sorait") anyagával egészítettük ki, valamint a kutatások folytatása révén nagykőrösi vonatkozású galériákkal is.
Kiállítások
Hősök voltak mindannyian...
A Magyar Nemzeti Levéltár Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltára 2011. május 25-én nyitotta meg „Hősök voltak mindannyian...” - Jász-Nagykun-Szolnok megye a Nagy Háborúban című időszaki kiállítását. A tárlat – a közelgő centenáriumra is gondolva – az első világháború megyei hőseinek, áldozatainak, és a hátország, illetve a hadifogságban töltött évek megpróbáltatásainak kívánt emléket állítani.
Háborút ujságol a vérszagú újság
2015-ben három szomszédos levéltár – Csongrád, Kiskunfélegyháza, Szentes – közös kiállítással emlékezett meg az I. világháború centenáriumáról. A Kiskunfélegyházán 2015. szeptember 29-én, Szentesen 2016. február 5-én és Csongrádon 2016. április 11-én megnyílt tárlat anyagából összeállított virtuális kiállításon ismerhetik meg az érdeklődők a hátországi eseményekre fókuszáló sajtóválogatást.
Ötször hullottak le a falevelek…
A Magyar Nemzeti Levéltár Komárom-Esztergom Megyei Levéltára az I. világháború megyei történetét bemutatva adta közre az alábbi virtuális kiállítást, melynek galériái egy-egy önálló témát dolgoznak fel: Mozgósítás, a harctér eseményei, hadifogság, hátország.