Rendszerváltás vidéken

Időutazás a 80-as évek vidéki Magyarországára

Keress a Rendszerváltás vidéken gyűjtemény anyagában!

Rendszerváltás vidéken

Soha nem látott fotók szunnyadtak a Magyar Nemzeti Levéltárban egészen mostanáig. A 80-as évek világába és a retró életérzésbe kóstolhatunk bele a kortörténeti kuriózumnak számító online fotógyűjteménynek köszönhetően. A Szabadtéri Néprajzi Múzeum és a Magyar Nemzeti Levéltár munkatársai két idősíkra építették fel ezt a különleges gyűjteményt: a 80-as évek világát a 2020-as évek szemüvegén keresztül vizsgálhatjuk. Vagy fordítva.

A fekete-fehér képek között böngészve a rendszerváltozás előtti vidéki Magyarország kontúrjai rajzolódnak ki számunkra. A dokumentarista jellegű pillanatképek a mindennapi élet apró mozzanatai mellett az építészetről, az iparról vagy éppen a mezőgazdaságról is részletesen mesélnek. Külön értéke a gyűjteménynek, hogy ezek a relikviák filter nélkül ábrázolják az utókor által sokszor cukormázba öltöztetett világot. A profi fotósok, helyi könyvtárosok és aktivisták által készített képekről kockaházak, biciklik, hidak, tavak, neonfényű egészségügyi intézetek, a Balaton és még sok más izgalmas részlet néz vissza ránk a késő Kádár-rendszer Magyarországáról.

A múzeum munkatársai egy hatalmas vállalkozás keretében 2020 és 2022 között megkeresték, és a mai állapotnak megfelelően lefotózták azokat az épületeket és létesítményeket, amelyek a levéltári képeken szerepelnek.

A térképes vizualizációval bűvészkedve pedig az egyes településeket és azok kiemelt helyszíneit, a leírásokkal együtt tágabb kontextusba is helyezhetjük.

A Falufotó adatbázis egyben olyan interaktív felület, ahová a közzétett tartalmakhoz kapcsolódóan bárki feltölthet saját fényképet és pontosíthatja a leírásokat.

Térkép

Térkép

Keress a térképen és hasonlítsd össze az archív képet a mai utcaképpel!

Adatbázis

Falufotó 1986

A 80-as években amatőrök által készített felvételek ma a rendszerváltoztatás előtti vidéki Magyarország egyedülálló részletességű dokumentációját jelentik.

9 történet - képekkel

Dokumentum

Nincsen falu kocsma nélkül

A falvak szerves részét képezik a kocsmák, amelyek a falu méretétől függően annak központjában, valamint a különböző településrészeken jelentek meg. A vendéglátóipar fejlődésével a kocsmák és a csárdák mellett különböző típusú vendéglátó egységek – éttermek, falatozók, cukrászdák és presszók – jöttek létre.

Dokumentum

Piacok és vásárok

A piacok, a vásárok az árucsere szervezett terei és alkalmai voltak. Míg a piacokat a városokban naponta, a falvakban hetente egyszer vagy kétszer tartották, a vásárok nagyobb és ritkább események voltak. A szocializmus idején a vásárokat elavult kereskedelmi módszernek tekintették, és igyekeztek csökkenteni a számukat is. A helyi igények azonban fenntartották ezt a formát, sőt a korábbi típusok mellett megjelentek újabbak is, mint például az autóvásárok. A hiánygazdaság jelenségeként több helyen volt úgynevezett KGST (Kölcsönös Gazdasági Segítség Tanácsa) vagy nevében a lengyelek meghatározó szerepét tükröző lengyel piac, ahol az állami áruházakból hiányzó használati cikkeket lehetett megvásárolni.

Dokumentum

Sport – közösség, siker és feszültségoldás

Nyolc óra munka, nyolc óra pihenés, nyolc óra szórakozás: a szabadidő „értelmes” eltöltése is politikai ügy lett. Az egyéni szabadidő közösségi eltöltése ideológiai elvárássá vált. A szocialista brigádok kulturális és sportrendezvényeket látogattak, s azokat a brigádnaplókban dokumentálták. Pártközpontokból szervezett olvasómozgalmak alakultak, de a szabadidő kérdésében az igazi „forradalmat” a televízió megjelenése hozta el.

Dokumentum

„Tanulni, tanulni, tanulni...”

A két világháború között Klebelsberg Kunó oktatásügyi miniszter közoktatási politikája nemcsak az elemi iskolák rendszerét újította meg, de az Országos Népiskolai Építési Alap több mint 5000 iskolaépületet építtetett. Az 1948-ban államosított iskolarendszer az ideológiai harc színterévé vált, társadalmi funkciója felértékelődött, és politikai célként jelent meg a társadalmi különbségek csökkentése. A nyolcosztályos képzés bevezetése, a szakképzés megerősítése, a közép- és felsőfokú képzés bővülő lehetőségei révén nőtt az általános képzettség, csökkent az analfabetizmus.

Dokumentum

„Csak egészség legyen... és sok beteg!”

A szocializmusban „nem létezett” munkanélküliség, ezért munkásjóléti intézményként a társadalombiztosítási szolgáltatásokat a Szakszervezeti Társadalombiztosítási Központhoz, vagyis az SZTK-hoz utalták. A köznyelvben ez a rövidítés eggyé vált a rendelőintézet fogalmával, így túlélte a rendszerváltoztatást. A 1990-es éveket megelőzően az egészségügyi ellátórendszer alapvetően kórházközpontú volt, a rendszerváltoztatást követően azonban

Dokumentum

Információáramlás

Az idősebb generáció emlékezetében még él a közigazgatási hírközléshez kapcsolódó feladatokat ellátó kisbíró személye, aki végigjárta a település utcáit és a forgalmasabb pontokon dobszóval hirdette ki a lakosságot érintő hatósági rendeleteket, tanácsi határozatokat. Ezt az intézményt az 1950-es évektől azonban elkezdték felváltani a tanácsházák, kocsmák, boltok, közkutak, templomok,

Dokumentum

Térpolitika

Az utcák elnevezése szimbolikus térfoglalásnak is tekinthető. Az etnikailag vagy vallásilag vegyes lakosságú településeken az egyes településrészek az azonos csoportba tartozókat fogták egybe, elhatárolódva a többiektől. Erre utaló utcanevek is voltak, például Rác vagy Német. Az első utcanevek között találunk olyanokat is, amelyek az utca eredetére, jellegzetességére vagy település földrajzi elhelyezkedésére utaltak, például Fő utca, Vasút utca, Sáros utca. A szomszédos településekre vezető utcákat ezekről a falvakról és városokról is elnevezhették.

Dokumentum

Falusi mozik

A filmszakma államosítása után a vidéki mozihálózat ugrásszerű fejlődésnek indult. A kultúrpolitikai cél világosan megkövetelte, hogy a filmkultúra az ország bármely pontján elérhető legyen, még a legelzártabb tanyavilágban is. „A filmügyet a dolgozó nép nevelésének és szórakoztatásának szolgálatába kell állítani. Az ország minden községét el kell látni

Dokumentum

„Nyisd ki a szemedet, csökkentsd a szemetet!” – Hulladékgazdálkodás a vidéki Magyarországon

Újrahasznosítás, környezettudatos gondolkodás, zero-waste: modern elképzeléseknek hisszük, de nagyszüleink és dédszüleink számára mindennapi gyakorlat volt. A 20. század válságai a „minden jó valamire” gondolkodást erősítették. Míg a nagyvárosokban már a 20. század elején problémát okozott a felhalmozott szemét, addig vidéken a megváltozott anyaghasználat

Tudástár

Interjúgyűjtemény

A válogatás a Skanzen munkatársai által gyűjtött 21 településről 182 interjúrészletet tartalmaz. Az interjúk teljes egészében a Szentendrei Szabadtéri Múzeumban kutathatók.

Interjúrészletek

Fogalomtár

Az ÁFÉSZ-től a VOLÁN-ig. A késő szocializmus és a rendszerváltás időszaka fogalmainak magyarázata a fiatalabbak kedvéért.

Tovább a fogalomtárhoz

Kronológia

1980. október 29-én megnyílt a Sugár Áruház. A projekthez készült kronológia 1980-tól napjainkig veszi sorra a rendszerváltás meghatározó politikai, kulturális, társadalmi és gazdasági eseményeit.

Tovább a kronológiához

Bibliográfia

Gazdag válogatás a korszakkal foglalkozó társadalomtörténeti, szociológiai, néprajzi tanulmányokból és monográfiákból.

Tovább a bibliográfiához

Online archívumok

1956-os Intézet, Oral History Archívum, Fotóadatbázis
Az 1956-os Intézet Oral History Archívuma (OHA) a XX. századi magyar történelem több mint ezer tanújának visszaemlékezését őrzi, és dolgozza fel.

COURAGE gyűjtemények hálózata
Kulturális ellenállás és ellenkultúra. Az ellenzékiség öröksége az egykori szocialista országokban. A COURAGE nemzetközi kutatócsoport az ellenzékiség kultúráját kutatja a volt szocialista országokban.

Europeana 1989 – Személyes történelem. Interaktív, online adatbázis
A Europeana a kulturális örökség iránt rajongók, szakemberek, tanárok és kutatók számára biztosít digitális hozzáférést az európai kulturális örökség anyagaihoz. Hogy miért? Azért, hogy inspiráljuk a történelmünkről és kultúránkról szóló friss nézőpontokat és nyitott beszélgetéseket és információval segítsük azokat.

Filmhíradók Online
2009. november 5-én jött létre a Filmhíradók Online elnevezésű webes filmhíradó-archívum, amely kezdetben az 1931 és 1943 közötti időszak Magyar Világhíradóinak filmhíreit mutatta be a Filmarchívum jóvoltából.

Fortepan
A Fortepan egy szabad felhasználású, közösségi fotóarchívum, ahol több mint százezer archív fényképet böngészhet és tölthet le.

Hungaricana Képcsarnok
A Hungaricana szolgáltatás elsődleges célja, hogy a nemzeti gyűjteményeinkben közös múltunkról fellelhető rengeteg kultúrkincs, történeti dokumentum mindenki számára látványosan, gyorsan és áttekinthető módon váljon hozzáférhetővé. Az adatbázis folyamatosan gazdagodó virtuális gyűjteményei a gyors ismeretszerzés mellett, a mélyebb feltáró kutatások követelményeinek is megfelelnek.

KöztérKép
A Köztérkép egy közösségi szerkesztésű adatbázis, ahol jelenleg 40 224 műlap található, 442 016 fotón megörökítve. Mindez 945 aktív tagunk önkéntes és lelkes munkájaként született, fennállásunk 16 éve alatt.

Lechner Tudásközpont Építési Filmarchívum
A Lechner Tudásközpont a Miniszterelnökség szakmai szervezete - építészeti, e-építésügyi, szakinformatikai, térinformatikai, települési, térségi tervezői, földmérési, térképészeti, szakkönyvtári és dokumentációkezelői tevékenységi körrel.

Lechner Tudásközpont Fotótár
A Lechner Tudásközpont egyik alapfeladata, hogy a Miniszterelnökség háttérintézményeként – szorosan együttműködve az Építészeti és Építésügyi Helyettes Államtitkársággal – a gyűjtőkörébe és gyűjteményébe tartozó dokumentumokkal segítse az építészeti, építésügyi szakmai feladatellátást, ezen belül részt vegyen a társadalmi szemléletformálásban, bemutassa és népszerűsítse a rá bízott dokumentumok által képviselt értékeket.

Magyar Nemzeti Digitális Archívum
A Forum Hungaricum Nonprofit Kft. adatbázisa a magyarországi múzeumok, könyvtárak, levéltárak, magángyűjtemények, civil szervezetek, kulturális- és oktatási profilú intézmények digitalizált kulturális javait egy közös felületen publikáló, nyilvános online gyűjtemény. Az adatbázisnak célja a digitalizált értékek gyűjtése, rendszerezése, és a szerzői jog keretei között a nyilvánosság számára hozzáférhetővé tétele, így nyújtunk betekintést partnereink állományába, felfedjük a kulturális tartalmakat, amelyeknek holléte egységes adatbázis híján nehezebben lenne beazonosítható.

Modern Ipari Építészetért Alapítvány Archívuma
Szerkesszük együtt! Birtokunkban nagy mennyiségű dokumentum található. Célunk, hogy feltérképezzük az elveszett összefüggéseket, egy nagy adatbázist létesítsünk, mely összekapcsolja az alapvető adatokat, a szerzőket és a rendelkezésünkre álló fényképeket. Így az IPARTERV tevékenysége, munkájának eredménye dokumentálható lesz. Adatbázisaink azonban helyenként hiányosak, pontatlanok. Várjuk tehát a valamikori Ipartervesek, kutatók és adatokkal rendelkező érdeklődők pontosító, kiegészítő észrevételeit és esetleg nélkülözhető dokumentumait.

Műegyetemi Digitális Archivum
BME MDA, a Műegyetem Digitális Archivuma. A felhasználó tudomásul veszi, hogy repozitóriumba feltöltött művek szerzői jogilag védettek, oktatási és kutatási célt szolgálnak. Felhasználásukra a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény (Szjt.) rendelkezései vonatkoznak.

OHA (Oral History Archívum)
Az Oral History Archívum (OHA) Magyarországon egyedülálló közgyűjtemény, amely több mint 1000 életútinterjú leiratát, hozzájuk tartozó személyes dokumentumokat, közel 300 írásos visszaemlékezést őriz és bocsát a kutatók rendelkezésére. Ebből a gyűjteményből válogattunk: egyéni élettörténetek, egyedi, mégis tipikusnak tekinthető narratívák olvashatók itt, rövidített, szerkesztett formában, melyeket multimédiás eszközök (fotók, privát dokumentumok, hangfelvétel- és dokumentumfilm-részletek, valamint korabeli filmhíradók) egészítenek ki.

Országos Rendezési Tervkataszter
Országos rendezési tervkataszter. Készült az NFM megbízására és finanszírozásával.

Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum gyűjteményei
Az Intézet elsődleges feladata, hogy mind a tudomány, mind az ismeretterjesztés eszközeivel elősegítse a rendszerváltás – és ezen keresztül az egész XX. századi magyar történelem – jobb megismerését a társadalom egésze számára.

Terror Háza Múzeum Fotógyűjtemény
A Terror Háza Múzeum a fotógyűjteményében őrzött, 1956-os forradalom és szabadságharc alatt készült felvételekből 413 darabos válogatást tesz elérhetővé a világhálón. A képek jelentős része a 2016-os Emlékév során került múzeumunkba.

* ? " - \
magyar* szórészletet helyettesít, pl.: magyarok, magyaroknak, magyarság sz?n egy betűt helyettesít, pl.: szent, szán, színben "magyar" csak a pontos kifejezésre keres pl. magyarok-ra nem -alma kihagyja azokat a találatokat, amelyben az alma szó megtalálható Részletes keresési útmutató