Falufotó
A segédlet leírására vonatkozó adatok
A felszabadulás 40. évfordulójára a Hazafias Népfront hirdette meg azt az akciót, amelynek célja az ország településinek fotókon való megörökítése, lehetőleg a teljesség igényével. A HNF helyi szervezetei által propagált akció keretében 1984-1986 években több város és számos falu épületei kerültek megörökítésre amatőr vagy profi fotósok által. Az eredeti ötlet azonban nem valósult meg az ország egészére vonatkozóan. Egyes településekről készült képanyagot bemutatták kiállításokon, illetve volt, amelyik helytörténeti kiadvány alapjául szolgált, magát az egész anyagot - talán a töredékessége miatt - nem használták fel: az elkészült képek és negatívok az Új Magyar Központi Levéltárnak küldték el, a legtöbb esetben a fotókat leíró jegyzékek kíséretében. A gyűjtemény a levéltárban a „Magyarország képekben, 1984 fotógyűjtemény” elnevezést és a XXXII-12 törzsszámot kapta.
Az irategyüttes két részből áll: nagyobb részét az egykor képek és negatívok teszik ki, ezt egészítik ki az egykorúan a készítők által beküldött jegyzékek. Utóbbiak nem a teljes anyaghoz állnak rendelkezésre, előfordul ugyanakkor az is, hogy a jegyzéket csak befényképezték és így negatív felvétel formájában maradt meg, egyes esetekben az előhívott fényképek hátoldalán található a kép rövid leírása, de előfordul olyan kép is, amelynek leírása egyáltalán nem maradt fenn az iratanyagban.
A fényképek és negatívok a beküldési tárolóeszközeit levéltári dobozokba helyezték, a levéltárban csak egy, a településeket a raktári elhelyezés rendjében feltüntető lista készült.
A segédlet kiadására vagy terjesztésére vonatkozó információk
Nincs kitöltve.
A segédlet digitalizált változatának elkészítéséről szóló információk
A 2019-ben indult projekt keretében az MNL-ben mind a papírképek, mind a negatívok digitalizálásra kerültek 2020. évben. Ezt követően elkezdődött a képekről egykorúan beküldött jegyzékek adatainak a képekkel való azonosítása. Bár voltak formalizált jegyzékek, számos esetben nem ezeket használtuk, sok esetben a jól dokumentált fotók esetében is voltak eltérések a jegyzékek és a fotók számozása között. Az MNL-ben digitalizált közel 50 ezer felvételből egyelőre valamivel több mint 15 ezer azonosítása történt meg az egykorú leírással. Az adatbázis elsődlegesen a készítő(k) által megadott, az 1980-as évek közepén érvényes információkat tartalmazza. Ezeket az adatokat a projekt keretében helyenként, módosulás esetén a megyei levéltárak munkatársai egészítették ki későbbi, vagy a jelen állapotra vonatkozó adatokkal.
A leírás elkészítésénél felhasznált szabályok, szabványok, konvenciók és protokollok felsorolására
Nincs kitöltve.
Adatgazda
Iratanyag típusa fotó
A segédlet jellege darabjegyzék
Azonosító 340
Intézménykód MNL-HBML
Általános megjegyzések —
A segédlet lezárt vagy folyamatosan bővülő folyamatosan bővülő
Verzióval kapcsolatos információk 1.0
Létrehozásában közreműködők Péntek Nándor, Csemez Rita, Csörsz Ibolya, Nagy Szabolcs, Tóbiás Mária, Sárközi János, Bánki Zsolt István, Záros Zsolt Béla, Kántás Balázs
Létrehozásáért felelős személy Csízi István
A segédlet kódolásáról szolgáltat információkat, ideértve a kódolásért felelős személy(ek) és intézmény(ek) nevét, a kódolás időpontját és körülményeit —
A segédlet módosításai és változtatásai —
A módosítások rövid összefoglalása —
Az egyes változások során végrehajtott módosítások listája —
Rekordok pontos száma 15 757
Összes törzsszámHU-MNL-OL-W 285