Külügyminisztérium Hadifogoly Osztály (1945-1949)

A segédlet leírására vonatkozó adatok



A Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárában őrzött HU-MNL-OL-XIX-J-1-q törzsszámon nyilvántartott 44,24 ifm terjedelmű hatalmas anyag egyrészt személyes leveleken, illetve a különböző településekről érkezett beszámolókon keresztül ad átfogó képet az elhurcolások folyamatáról.

1945-ben a hadifoglyok, valamint a civil elhurcoltak ügyeivel a Külügyminisztérium Politikai osztálya foglalkozott, vezetője Gombó István volt. Majd a Külügyminisztérium Hadifogoly Osztálya 1946. február 1-jén Gyöngyösi János külügyminiszter által kiadott körrendelete alapján alakult meg Dr. Mikse-Gerstenberger Jenő vezetésével. Feladata: „A hadifogolyügyre vonatkozó nemzetközi megállapodások előkészítésénél való közreműködés. Közbenjárás a Szövetséges Ellenőrző Bizottságnál a hadifogságban lévő, valamint egyéb módon visszatartott magyarok érdekében. A deportált magyar állampolgárok ügyével kapcsolatos nemzetközi kérdések. Közbenjárás a megszálló hatóságok által letartóztatott magyar állampolgárok érdekében. Egyes Hadifoglyok és elhurcoltak kutatása és kiszabadításuk érdekében való közbenjárás.”
1947. június 1-jén a Hadifogoly osztály önálló szervezeti egységgé vált (korábban a Jogi csoporthoz tartozott) vezetője Pokorny Hermann lett. Majd 1948 január 27-én az újabb átszervezések következtében elvesztette önálló működését, ügyköre és személyzete beolvadt a Szociálpolitikai osztályba.
1948 folyamán az osztályt fokozatosan leépítették, majd 1949. januárjában - utolsóként - Pokorny Hermann is megkapta felmondását.

A Külügyminisztérium Hadifogoly osztályának anyaga egyrészt a hozzátartozók az Ideiglenes Nemzeti Kormányhoz és a Külügyminisztériumhoz intézett kéréseiből, az elöljáróságok beszámolóiból, kimutatásaiból álló aktákból, valamint a legnagyobb részt, az 1945. március 18-án megjelent a Fegyverszüneti Ellenőrző Bizottság 26. számú a „Vörös Hadsereg által elszállított személyek összeírásáról” szóló rendelet alapján (a Szabad Nép 1945. május 16-i száma) a hozzátartozók által beadott adatlapok teszik ki. 1945-1949 között közel 300 000 kérvényt nyújtottak be a Hadifogoly osztály felé.
Az anyag a Külügyminisztérium pincéjéből a Hadtörténelmi Levéltárba, majd 2005. 06. 29-én a Országos Levéltár őrizetébe került, erősen szennyezett, hiányos állapotban.

2016-ban a Gulág emlékév projekt keretében került sor az iratok ellenőrző rendezésére, digitalizálására, majd 2024-ben elkészült az adatbázis is.

A felületen többféle módon lehet keresni:

  • EGYSZERŰ KERESÉS: a megadott kulcsszó alapján minden mezőben kereshetünk
  • ÖSSZETETT KERESÉS: itt szűkíthetjük a találatokat a lakcím, születési év, születési hely megadásával
  • HIERARCHIKUS KERESÉS: a személynevek ABC sorrendben kereshetőek, a neveket nem tartalmazó iktatott iratok iktatószám szerint növekvő sorrendben találhatóak meg

A leírást Bubik Gyöngyi készítette Stark Tamás: „…Akkor Aszt mondták kicsi robot” című dokumentumkötetének felhasználásával.

A segédlet kiadására vagy terjesztésére vonatkozó információk

Nincs kitöltve.

A segédlet digitalizált változatának elkészítéséről szóló információk

Nincs kitöltve.

A leírás elkészítésénél felhasznált szabályok, szabványok, konvenciók és protokollok felsorolására

Nincs kitöltve.

Törzsszám
MNL-OL-XIX-J-1-q
Országkód
HU
Rekordok száma
292.7K

Iratanyag típusa hadifogoly nyilvántartás

A segédlet jellege teljes körű darabszintű, digitalizált képekkel és átírt személynevekkel ellátott adatbázis

Azonosító 403

Intézménykód MNL-OL

Általános megjegyzések

A segédlet lezárt vagy folyamatosan bővülő

Verzióval kapcsolatos információk

Létrehozásában közreműködők Antal Róbert István, Bihary Tamás, Bubik Gyöngyi, Czapárné Helmeczi Aliz, Cservenka Ferdinánd, Farkas Richárd, Hartai-Benda Erika, Kocsis György, Kronberger Dávid, Kujbusné Mecsei Éva, Kutassy Ilona, Szabó Viola Gerda, Szick Józsefné, Szőke Zsuzsanna, Tótpál Klaudia, Weinacht Tamás

Létrehozásáért felelős személy Bubik Gyöngyi

A segédlet kódolásáról szolgáltat információkat, ideértve a kódolásért felelős személy(ek) és intézmény(ek) nevét, a kódolás időpontját és körülményeit

A segédlet módosításai és változtatásai

A módosítások rövid összefoglalása

Az egyes változások során végrehajtott módosítások listája

Rekordok pontos száma 292 713

Összes törzsszámMNL-OL-XIX-J-1-q

* ? " - \
magyar* szórészletet helyettesít, pl.: magyarok, magyaroknak, magyarság sz?n egy betűt helyettesít, pl.: szent, szán, színben "magyar" csak a pontos kifejezésre keres pl. magyarok-ra nem -alma kihagyja azokat a találatokat, amelyben az alma szó megtalálható Részletes keresési útmutató