Kutatási segédlet az egyházi anyakönyvi másodpéldányok használatához
A segédlet leírására vonatkozó adatok
VONYÓ ANITA
KUTATÁSI SEGÉDLET AZ EGYHÁZI ANYAKÖNYVI MÁSODPÉLDÁNYOK HASZNÁLATÁHOZ
BEVEZETŐ
Minden típusú családkutatás elengedhetetlen és legmegbízhatóbb forrása az anyakönyv. Az anyakönyvek azonban nemcsak genealógiai, hanem történeti-statisztikai, valamint demográfiai kutatások legfontosabb forrásait is jelentik. Az anyakönyv az a hatósági nyilvántartás, amely közhitelűen tanúsítja a benne feljegyzett adatokat, illetőleg azok változásait. Az anyakönyvbe történő adatok bevezetésének hivatalos rendje az, hogy az anyakönyvbe csak jogszabályban meghatározott adatok vezethetők be, meghatározott formában és eljárás szerint. A születési, a házassági és a halotti anyakönyvbe kizárólagosan az erre feljogosított hivatalos személy, azaz az anyakönyv-vezető végezhet bejegyzést.
A keresztelési, házassági, halotti anyakönyvek nemcsak a szentségek kiszolgálását rögzítették, hanem egyúttal közhitelű dokumentumoknak számítottak, mivel 1895. október 1. előtt állami anyakönyvezés nem létezett. Az anyakönyvi kutatás megkezdése előtt a kutatónak tudnia kell az általa keresett személy, illetve család lakóhelyét, vallását, valamint a születés, a házasság vagy a halálozás helyét és időpontját. Az egyházigazgatási beosztásokkal kapcsolatban célszerű mindig, a kutatás megkezdése előtt, a megfelelő egyházi sematizmusokban való tájékozódás.
Alábbi táblázatunkban Somogy vármegye 1895 előtti katolikus, református és izraelita felekezeti anyakönyvi másodpéldányainak kutatásához nyújtunk segítséget. A Somogy Megyei Levéltár őrizetében lévő anyakönyvekben fellelhető települések alfabetikus sorrendben kerültek felsorolásra. Amennyiben a település mai nevétől jelentősen eltérő névváltozattal találkoztunk, adatbázisunkban ezt feltüntettük. A közigazgatási és az 1950 utáni megyei hovatartozás megjelölése a további családtörténeti kutatásokat segítheti. Az anyakönyvezés helye azt a települést nevezi meg, melynek anyakönyvét a levéltári kutatás folyamán ki kell kérni.
Felhasznált irodalom
- A Magyar Korona Országainak helységnévtára. Szerk. Jekelfalussy József. Bp., Országos Magyar Királyi Statisztikai Hivatal, 1892.
- A Magyar Köztársaság helységnévtára 1995. Szerk. KSH Népszámlálási Főosztály. Bp., KSH, 1995.
- Magyarország történeti helységnévtára. Somogy megye (1773-1808). Összeáll., szerk. Lelkes György. Bp., Központi Statisztikai Hivatal Könyvtára, 2008.
- Magyarország történeti statisztikai helységnévtára 18. Baranya megye. Szerk. Kovacsics József. Bp., Központi Statisztikai Hivatal, 2001.
- Magyarország történeti statisztikai hegységnévtára 12. Somogy megye. Bp., Központi Statisztikai Hivatal, 1997.
- Somogy megye földrajzi nevei. Szerk. Papp László, Végh József. Bp., Akadémiai Kiadó, 1974.
- A Somogy Megyei Levéltár belső anyakönyvi segédlete.
- www.mol.gov.hu/családtörténet
A segédlet kiadására vagy terjesztésére vonatkozó információk
Internet (http://www.smarchive.hu ), Belső hálózat, Kutatóterem
A segédlet digitalizált változatának elkészítéséről szóló információk
n.a.
A leírás elkészítésénél felhasznált szabályok, szabványok, konvenciók és protokollok felsorolására
Dublin Core-ra épül
Iratanyag típusa Felekezeti anyakönyvi másodpéldány
A segédlet jellege Adatbázis
Azonosító 189
Intézménykód MNL SML
Általános megjegyzések 800 MB
A segédlet lezárt vagy folyamatosan bővülő Lezárt
Verzióval kapcsolatos információk n.a.
Létrehozásában közreműködők Vonyó Anita
Létrehozásáért felelős személy MNL SML - Vonyó Anita
A segédlet kódolásáról szolgáltat információkat, ideértve a kódolásért felelős személy(ek) és intézmény(ek) nevét, a kódolás időpontját és körülményeit n.a.
A segédlet módosításai és változtatásai n.a.
A módosítások rövid összefoglalása n.a.
Az egyes változások során végrehajtott módosítások listája n.a.
Rekordok pontos száma 1 884
Összes törzsszámIV.429