Magyarországról deportált romák adatbázisa, 1944–1945
A segédlet leírására vonatkozó adatok
A kiindulópontot a Stephen P. Morse által 2008-ban közzétett online adatbázis jelentette, amelyben a Jewishgen családkutató szervezet önkéntesei Peter Landé vezetésével feldolgozták a dachaui koncentrációs táborban összesen regisztrált mintegy 160,000 fogolyra vonatkozó nyilvántartásokat, transzportlistákat és egyéb iratokat. (https://stevemorse.org/dachau/dachau.html). Ebben az adatbázisban a magyarországi vonatkozású adatok azonosítása és rendszerezése több szempontból is nehézséggel jár. Az adatbázis a fogolykartonok képeit nem tartalmazza, csak a leírásokat. A deportáltakra vonatkozó személyes adatokat a dokumentumokon eleve pontatlanul rögzítették. Előfordulnak rosszul olvasható dokumentumok is. További nehézséget jelent, hogy a magyar állampolgárságú, illetve Magyarországról deportált romákat több fogolykategóriába is besorolhattak. Jelenleg 18 ilyen kategóriát, illetve kategória-rövidítést különböztethetünk meg. A leggyakrabban a ’magyar cigány’ (Zig.Ung.), a ’politikai’ (Ung.Pol.), illetve a ’védőőrizetes’ (Sch.Ung.) kategóriákba kerültek. Tehát nem minden, Magyarországról Dachauba hurcolt cigány/roma embert kategorizáltak cigányként a deportálás során, ugyanakkor nem minden, a deportálás során cigányként kategorizált ember volt ténylegesen is cigány/roma.
A kutatás első szakaszában az adatbázisban egyenként kellett megtalálni a (potenciálisan) magyar cigányokhoz köthető fogolykartonok átírásait. Az ezeken található adatokat a dachaui fogolyszám szerint sorba rendezve kialakítottunk egy előzetes listát, amelyet magyarországi levéltári dokumentumokban, anyakönyvekben, a sajtóban, visszaemlékezésekben és a szakirodalomban talált forrásokkal összevetve igyekezünk pontosítani és kiegészíteni. Az épülő adatbázisban megtalálhatók a táborok halálos áldozatai és túlélői is.
Az International Tracing Service (ITS) Bad Arolsen-i levéltárában (ma: Arolsen Archives–International Center on Nazi Persecution) őrzött dokumentumok jelentős része 2019-től online is kutathatóvá vált. A kutatást ebben az adatbázisban folytattuk, és az immár elérhető eredeti iratok alapján a korábbi adatbázist is pontosítani tudtuk (https://arolsen-archives.org/). Dachaun kívül eddig a következő lágerekben azonosítottunk magyar roma deportáltakat, illetve áldozatokat: Buchenwald, Bergen-Belsen, Mauthausen, Natzweiler, Ravensbrück, valamint ezek altáborai.
A segédlet kiadására vagy terjesztésére vonatkozó információk
Nincs kitöltve.
A segédlet digitalizált változatának elkészítéséről szóló információk
Nincs kitöltve.
A leírás elkészítésénél felhasznált szabályok, szabványok, konvenciók és protokollok felsorolására
Nincs kitöltve.
Iratanyag típusa Személyi karton
A segédlet jellege Darabszintű segédlet
Azonosító 378
Intézménykód MNL OL
Általános megjegyzések —
A segédlet lezárt vagy folyamatosan bővülő Folyamatosan bővülő
Verzióval kapcsolatos információk 1.0
Létrehozásában közreműködők Szakmai közreműködők: Csősz László, Landauer Attila
Informatikai közreműködők: Bánki Zsolt, Záros Zsolt, Debreczeni László, Kántás Balázs
Létrehozásáért felelős személy Csősz László
A segédlet kódolásáról szolgáltat információkat, ideértve a kódolásért felelős személy(ek) és intézmény(ek) nevét, a kódolás időpontját és körülményeit —
A segédlet módosításai és változtatásai —
A módosítások rövid összefoglalása —
Az egyes változások során végrehajtott módosítások listája —
Rekordok pontos száma 1 469
Összes törzsszám—