Málenkij robotról hazatért női elhurcoltak
A segédlet leírására vonatkozó adatok
A volt hadifoglyok és internáltak elsőként egy alapos és gyors fertőtlenítésen és orvosi vizsgálaton estek át a város Fertőtlenítő Intézetében, amely a Dobozi utcán állt, és ahová a fertőtlenítésre várók az úgynevezett „fertőzött ajtó”-n mehettek be, ahol levetkőztek, és szőrtelenítés után egy folyósón át jutottak el a zuhanyzó helyiségbe. Közben a személyzet a hadifoglyok ruháit gőzkazánokban fertőtlenítette. Zuhanyzás után egy másik öltözőben felvették ruháikat, és az úgynevezett „tiszta ajtó”-n távoztak. Ezzel az elkülönítéssel az esetleges újra fertőződést akarták elkerülni. A fürdőből kikerült hadifoglyok orvosi vizsgálaton estek át, amelyen az általános orvosi vizsgálat mellett tüdőgümőkórra, maláriára és nemi betegségre irányuló szűrővizsgálatban is részesült mindenki. Ezeknek a vizsgálatoknak az adatait vezették be az MNL Hajdú-Bihar Megyei Levéltárának őrizetében található fertőtlenítő intézeti jegyzőkönyvekbe. Nagyszámban fordult elő közöttük fogbetegség, foghiány, reuma, különféle gyomorpanaszok, szívpanaszok, de sok volt a maláriás és tbc-s megbetegedés is.
Az orvosi vizsgálati lappal ellátott hadifoglyok és internáltak ezután visszavonultak a Pavilon Laktanyába, ahol a Hadifogoly Átvevő Bizottság nyilvántartásba vette őket, rögzítették a legfontosabb adataikat; illetve ekkor történt meg a katonák leszerelése is. Mindenki megkapta a hadifogoly igazolványát, valamint a díjmentes utazási igazolványt és az egyszeri gyorssegélyt, ami kezdetben 5 Ft volt, majd a későbbiekben 20 Ft-ra nőtt. Legvégül pedig a Vöröskereszt munkatársai rögzítették a kintről hozott üzeneteket vagy egyéb információkat a betegen hátrahagyott vagy elhunyt bajtársakról.
Az MNL Hajdú-Bihar Megyei Levéltárának munkatársai a Fertőtlenítő Intézet jegyzőkönyveiből gyűjtötték ki a több mint 6 000 „hadifogságból” hazatért női elhurcolt legfontosabb, a beazonosításhoz elengedhetetlenül szükséges adatait (név, életkor, anyja neve, lakhely, hazaérkezés dátuma), és készítettek belőle adatbázist.
A segédlet kiadására vagy terjesztésére vonatkozó információk
Nincs kitöltve.
A segédlet digitalizált változatának elkészítéséről szóló információk
Nincs kitöltve.
A leírás elkészítésénél felhasznált szabályok, szabványok, konvenciók és protokollok felsorolására
Nincs kitöltve.
Iratanyag típusa —
A segédlet jellege kigyűjtött
Azonosító 312
Intézménykód MNL HBML
Általános megjegyzések —
A segédlet lezárt vagy folyamatosan bővülő befejezett
Verzióval kapcsolatos információk —
Létrehozásában közreműködők Juhász Judit, Katona Péter, Soósné Hevesi Andrea, Szikla Gergő, Tóth Ágnes, Záros Zsolt
Létrehozásáért felelős személy Tóth Ágnes
A segédlet kódolásáról szolgáltat információkat, ideértve a kódolásért felelős személy(ek) és intézmény(ek) nevét, a kódolás időpontját és körülményeit —
A segédlet módosításai és változtatásai —
A módosítások rövid összefoglalása —
Az egyes változások során végrehajtott módosítások listája —
Rekordok pontos száma 6 313
Összes törzsszámHU MNL HBML VIII. 810.