Szatmár vármegye tisztségviselői (1829–1848)
A segédlet leírására vonatkozó adatok
A megye közigazgatási beosztása is változott a vizsgált időszakban. Fényes Elek 1847-ben megjelent Magyarország leírása c. művében azt közölte, hogy Szatmár megye területén 2 szabad királyi város, egy szabadalmas bányaváros, 16 mezőváros és 243 falu volt. A megye fennhatósága alatt álló 259 település négy főszolgabírói járáshoz, azon belül három, majd az 1841. december 6-i közgyűlésen hozott határozat nyomán járásonként négy-négy kerülethez tartozott. A mezei rendőrségről szóló 1840. évi 9. törvénycikk rendelkezései miatt vált szükségessé a negyedik szolgabírói hivatal rendszeresítése. Ezután a rendek többször is a Helytartótanácshoz fordultak egy negyedik rendes esküdti állás létrehozásáért. Kérésüket azzal indokolták, hogy az új szolgabírók nemcsak mezei rendőrök, hanem kerületükben „teljes működési körrel és hatósággal bírnak”, és esküdt nélkül nem tudják ellátni feladataikat. A helytartótanácsi engedély megérkezéséig a főispán által kinevezett becsületbeli esküdteket rendeltek az új, harmadik alszolgabírók mellé. Az 1846. októberi tisztújításon – bízva kérésük mielőbbi kedvező elbírálásában – megválasztották a negyedik esküdteket is, akiknek a 100 pengő forintos évdíját nem a házi, hanem a nemesi pénztárból fizették. Az 1846. október 17-i rendkívüli közgyűlésen elfogadták a járásonkénti négy kerülethez tartozó községek beosztását, amit a következő tisztújító közgyűlésen a 3121. számú bejegyzésben rögzítettek is.
Kölcsey Ferenc halála után (1838. augusztus 24.) a főispán Szerdahelyi Pált, korábbi első főügyészt nevezte ki főjegyzővé. Ettől kezdve csak egy tiszti főügyész tevékenykedett, viszont az alügyészek számát kettőről háromra emelték az 1840. novemberi tisztújításon.
Az országgyűlési követté választott távollévő megyei tisztségviselők munkáját a rangban utánuk következő vette át, de a hiány pótlására alkalmaztak helyettes vagy tiszteletbeli tisztségviselőket is.
A segédlet kiadására vagy terjesztésére vonatkozó információk
Nincs kitöltve.
A segédlet digitalizált változatának elkészítéséről szóló információk
Nincs kitöltve.
A leírás elkészítésénél felhasznált szabályok, szabványok, konvenciók és protokollok felsorolására
Nincs kitöltve.
Iratanyag típusa közgyűlési jegyzőkönyv
A segédlet jellege —
Azonosító 402
Intézménykód MNL-SzSzBML
Általános megjegyzések —
A segédlet lezárt vagy folyamatosan bővülő —
Verzióval kapcsolatos információk —
Létrehozásában közreműködők Az adatbázist készítette: Fazekas Rózsa, a Nyíregyházi Egyetem ny. főiskolai tanára.
Fejlesztő: Vegera József, az MNL OL SZSZBVL levéltári informatikusa.
Az adatfeltöltésben részt vettek a levéltár munkatársai és a Nyíregyházi Egyetem történelem szakos hallgatói 2010 és 2013 között.
Létrehozásáért felelős személy dr. Bánszki Hajnalka
A segédlet kódolásáról szolgáltat információkat, ideértve a kódolásért felelős személy(ek) és intézmény(ek) nevét, a kódolás időpontját és körülményeit —
A segédlet módosításai és változtatásai —
A módosítások rövid összefoglalása —
Az egyes változások során végrehajtott módosítások listája —
Rekordok pontos száma 412
Összes törzsszámMNL-SzSzBML-IV.501.a.