A Szovjetunióból hazatért hadifoglyok névjegyzéke (1946–1949)
A segédlet leírására vonatkozó adatok
A volt hadifoglyok és internáltak elsőként egy alapos és gyors fertőtlenítésen és orvosi vizsgálaton estek át a város Fertőtlenítő Intézetében, amely a Dobozi utcán állt. Amíg a hazatértek fürödtek, addig a személyzet a ruháikat gőzkazánokban fertőtlenítette. Ezt követte az orvosi vizsgálat, amelyen az általános orvosi vizsgálat mellett tüdőgümőkórra, maláriára és nemi betegségre irányuló szűrővizsgálatban is részesült mindenki. Az orvosi vizsgálati lappal ellátott hadifoglyok és internáltak ezután visszavonultak a Pavilon Laktanyába, ahol a Hadifogoly Átvevő Bizottság nyilvántartásba vette őket, rögzítették a legfontosabb adataikat; illetve ekkor történt meg a katonák leszerelése is. Mindenki megkapta a hadifogoly igazolványát, valamint a díjmentes utazási igazolványt és az egyszeri gyorssegélyt, ami kezdetben 5 Ft volt, majd a későbbiekben 20 Ft-ra nőtt. Legvégül pedig a Vöröskereszt munkatársai rögzítették a kintről hozott üzeneteket vagy egyéb információkat a betegen hátrahagyott vagy elhunyt bajtársakról.
A Népjóléti Minisztériumnak megküldött névjegyzékek a Hadifogoly Átvevő Bizottság kézzel írt nyilvántartásainak egy-két napon belül – csökkentett adattartalommal – legépelt másolatai, amelyek közt mégis vannak eltérések. Egyrészt mert az előbbiből több nap is hiányzik részben vagy egészben, másrészt mert számtalanul sok az elírás, félreolvasás a gépelt anyagban (akad példa arra is, hogy a kézzel írt férfi keresztnevet női keresztnévnek írták át).
Ezekből a névjegyzékekből készítettek az MNL Hajdú-Bihar Megyei Levéltárának munkatársai adatbázist, amely Szovjetunióból hazatértek legfontosabb adatait: hadifogoly neve, rangja, anyja neve, születési éve, lakhelye tartalmazza. A névjegyzékek hiányzó adatsorai több helyen is – nem mindenhol – pótolva lettek az eredeti nyilvántartásokból; valamint gyakran össze lett vetve a két forrásanyag, és a névjegyzékek valószínűsíthetően hibás adatai felül lettek írva a nyilvántartásokban található eredeti változatokkal. A településeknek egységesen a mai névalakjuk szerepel az adatbázisban; a keresztnevek a jelenlegi helyesírási szabályok alapján vannak beírva; míg a vezetéknevek az iratanyagban található változatban kerültek közlésre. Az adatbázis – az adattáblák képmellékleteként – tartalmazza a névjegyzékek digitális másolatait is.
A segédlet kiadására vagy terjesztésére vonatkozó információk
A segédlet digitalizált változatának elkészítéséről szóló információk
Nincs kitöltve.
A leírás elkészítésénél felhasznált szabályok, szabványok, konvenciók és protokollok felsorolására
Nincs kitöltve.
Iratanyag típusa névjegyzék
A segédlet jellege névre kereshető adatbázis
Azonosító 311
Intézménykód MNL HBML
Általános megjegyzések —
A segédlet lezárt vagy folyamatosan bővülő befejezett
Verzióval kapcsolatos információk 1.0
Létrehozásában közreműködők Brigovácz László, Dézsi Erika, Gombos Gréta, Hajdu Zsuzsa, Husvéth András, Juhász Judit, Katona Péter, Katonáné Szmir Marianna, Kovács Ágnes, Kovács Gergely, Kovács Ilona, Kovács Tünde, Mátyásné Szabó Éva, Soósné Hevesi Andrea, Szálkai Tamás, Szikla Gergő, Torma László, Tóth Ágnes, Ujj György, Ungvári Zoltánné, Varga Sándorné, Vékonyné Kovács Gabriella, Záros Zsolt, Kántás Balázs
Létrehozásáért felelős személy Vékonyné Kovács Gabriella (MNL HBML)
A segédlet kódolásáról szolgáltat információkat, ideértve a kódolásért felelős személy(ek) és intézmény(ek) nevét, a kódolás időpontját és körülményeit —
A segédlet módosításai és változtatásai —
A módosítások rövid összefoglalása —
Az egyes változások során végrehajtott módosítások listája —
Rekordok pontos száma 152 193
Összes törzsszámHU MNL OL XIX-C-11.