Magyar Királyi Belügyminisztérium államrendészeti kartotékrendszere – Csendőrkartonok

A segédlet leírására vonatkozó adatok

A Magyar Királyi Belügyminisztérium államrendészeti kartotékrendszere (Csendőrkartonok) megnevezésű irategyüttes, a két világháború közötti magyar politikai rendészeti szervek nyilvántartása az államra veszélyesnek ítélt, elsősorban baloldali mozgalmakhoz kötődő, kommunista érzelmű személyekről. A személyes adatokban gazdag irategyüttes mintegy 60 ezer kartonból és 9 ezer, a kartonokat kiegészítő egyéb iratból áll. A kézzel vagy írógéppel kitöltött formanyomtatványokon a megfigyelt személy adatai, személyleírása, különös ismertetőjele és az ügyében tett intézkedések is olvashatók.

Az adatbázis személyi adatokra vonatkozó gazdagsága okán a Családtörténet tematikus gyűjteménybe került.

A magyar politikai rendészeti szervek, elsősorban a Csendőrség Nyomozó Parancsnoksága működése során keletkezett kartotékrendszer Budapest ostromát követően jutott a szovjet csapatok birtokába. Az Orosz Állami Katonai Levéltárban (RGVA) őrzött iratok digitális másolatát a Magyar Nemzeti Levéltár 2011-ben vásárolta meg, publikálására azonban csak egy évtizeddel később, önkéntesek bevonásával nyílt lehetősége a levéltárnak. A feldolgozásban a Magyar Családtörténet-kutató Egyesület tagjai is részt vettek. A közreműködő 70 közösségi segédletkészítő névsorát az adatbázis létrehozói közt feltüntettük.

Az iratok adatgazdagsága kiemelkedő, a korszakban felvett adatok közül a feldolgozó munka során a megfigyelt személyekről 9 alapadatot (apja neve, anyja neve, születési neve, házastárs neve, születési idő, születési hely lakhely, vallás, foglalkozás) rögzítettek az MNL közösségi segédletkészítői, további információk a digitalizált iratról olvashatók le. Az egyes kartonok leírása eltérő, mivel az önkénteseknek a 9 alapadat rögzítésén túl egyénileg lehetőségük volt egyéb adatokat is rögzíteni. Ilyen opcionálisan rögzítendő adatok voltak például a személy életkora, különös ismerterőjele, munkahelye, családi állapota, a nyilvántartásba vétel okának összefoglalása, az irat nyelve, illetve lehetőség volt külső forrásból történő adatpontosításra is. Egyes önkéntesek a FamilySearch adatbázisból és anyakönyvi forrásokból egyéb adatokat is rögzítettek a kartonokon szereplő személyekről. A feldolgozás során a születési helyre és a lakóhelyre vonatkozó információk a Magyar Nemzeti Levéltár földrajzi névterével, az iratokon szereplő prominens személyek pedig a személynévtérrel kerültek összeköttetésbe.

A szovjetek annak érdekében, hogy feltérképezzék a kommunista érzelmű magyar állampolgárokat, minden kartonról orosz fordítást készítettek, melyeket az iratok mellett helyeztek el. Az orosz társintézmény az eredeti, magyar nyelvű kartonok digitalizálására kapott megbízást, a véletlen folytán azonban néhány oroszra fordított iratot is digitalizáltak, melyeket az adatbázisban szintén közzétettünk – az orosz nyelvű kartonok transzliterálását az MNL Hajdú-Bihar Vármegyei Levéltárának munkatársai végezték el.

A későbbi szocialista időszakot meghatározó, vagy akár kevésbé jelentős politikai tevékenységet kifejtő magyar kommunista politikusok kartonjai mellett szép számmal találkozhatunk baloldali érzelmű magyar és külföldi értelmiségiek, művészek nevével, többek között Klaus és Heinrich Mann, Romain Rolland, Faludy György, Kernstock Károly, Kodály Zoltán, Weöres Sándor vagy éppen Várnai Zseni is a magyar hatóságok látókörébe került.

1931. július 31-én jelent meg a belügyminiszter 4400/1931./VII.res. számú rendelete, amely előírta a központi államrendészeti nyilvántartás megszervezését és az Államrendészeti Zsebkönyv kiadását. Az Államrendészeti Zsebkönyv, az úgynevezett „fekete könyv” az államrendészeti nyilvántartás kivonatolt változata, 1931 és 1944 között a belügyminisztérium időszaki kiadványa volt. Kis példányszámban jelent meg, bizalmas iratnak minősült, és a politikai nyomozók is csak a parancsnokuk engedélyével tekinthettek bele. A dokumentumból a második világháború nagy iratpusztulásának köszönhetően kevés maradt fenn, néhány példánya ma megtalálható az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára őrizetében, melyek közül egyet digitális másolatban az adatbázis mellékleteként, kétrétegű PDF-formátumban is közzétettünk.

Államrendészeti Zsebkönyv

Az adatbázison a Magyar Nemzeti Levéltár további fejlesztések, utómunkálatok elvégzését tervezi. A jövőben sor kerül az egy adott személyhez tartozó iratok összerendelésére, illetve a személyrekordok Párt-Állam-Párt című, a kommunista pártállam funkcionáriusainak életrajzait tartalmazó adatbázis rekordjaival való összekötésre.

A segédlet kiadására vagy terjesztésére vonatkozó információk

Nincs kitöltve.

A segédlet digitalizált változatának elkészítéséről szóló információk

Nincs kitöltve.

A leírás elkészítésénél felhasznált szabályok, szabványok, konvenciók és protokollok felsorolására

Nincs kitöltve.

Törzsszám
Országkód
HU
Rekordok száma
60.9K

Iratanyag típusa személyi karton

A segédlet jellege teljes körű darabszintű, digitalizált képekkel és átírt személynevekkel ellátott adatbázis

Azonosító 384

Intézménykód MNL OL

Általános megjegyzések

A segédlet lezárt vagy folyamatosan bővülő lezárt

Verzióval kapcsolatos információk 1.0

Létrehozásában közreműködők Adatrögzítők: Becsey Éva, Biró Eszter, Bocsárdi Szilárdné Herlett Mária, Cs. Nagy Ádám, Csereoka Enikő, Csóka Géza, Dosztály Mariann, dr. Fodor Bátor Szabolcs, dr. Hellner Károlyné Aranyás Zsuzsa, dr. Minkó-Miskovics Mariann, dr. Szabó Magda, Fodorné Bozó Brigitta, Horváth Beatrix, Horváth Judit, Hozák Attila, Husvéth András, Jácint Zsuzsanna, Kabai Edina, Kántás Balázs, Kaszás Ottó, Kecskeméti Karina, Kirilly Edit, Kiss Zsuzsanna, Kolosiné Lóczi Anikó, Kósa Péter, Köles Ágnes, Kövér Melinda, Kun Sarolta Réka, Laskovics Mónika, Lendvai Zója Katalin, László János, Markovitsné Pataki Krisztina, Mezei Attiláné, Mártonné Kiss Orsolya, Nagy Andrea, Nagy Józsefné, Nagy-Mitterer Mónika, Oláh Sándorné Kesznyéten Ildikó, Pákozdy Judit, Pálfi Ádám, Patkó Edina, Paál György, Pásztor Andrea, Pogányné Samu Éva, Polgár Mihályné, Poór László, Récsei Balázs, Répás Andrea, Rudas György, Scheibli Bernadett, Selmecziné Bernáth Ildikó, Simon Zoltán, Staud Márta, Storchné Ildikó, Szabó Gabriella Rita, Szabó-Koczka Szilva, Szalai-Németh Máté, Szecsődi Marianna, Szekeres György, Szemerády Katalin, Szerényi Ildikó, Szetecska Gertrúd, Szikla Gergő, Szücs Dávid, Szőrös Zsolt, Takácsné Balogh Mária, Téglás Dániel, Tihanyi Györgyné Hollósi Erzsébet, Tóth Tibor, Turzó Gábor, Veresné Tar Gabriella, Vincze István, Ványiné Rózsa Anna, Zotter Ferenc

Létrehozásáért felelős személy Szerényi Ildikó, Szatucsek Zoltán, H. Németh István

A segédlet kódolásáról szolgáltat információkat, ideértve a kódolásért felelős személy(ek) és intézmény(ek) nevét, a kódolás időpontját és körülményeit

A segédlet módosításai és változtatásai

A módosítások rövid összefoglalása

Az egyes változások során végrehajtott módosítások listája

Rekordok pontos száma 60 933

Összes törzsszámHU-MNL-OL-K 150-VII-9/b

* ? " - \
magyar* szórészletet helyettesít, pl.: magyarok, magyaroknak, magyarság sz?n egy betűt helyettesít, pl.: szent, szán, színben "magyar" csak a pontos kifejezésre keres pl. magyarok-ra nem -alma kihagyja azokat a találatokat, amelyben az alma szó megtalálható Részletes keresési útmutató