Petőfi közössége

Böngéssz a bal oldali fa-struktúrában!

Laborfalvi Róza - 1817.04.08. - 1886.11.20.

1817.04.08.

Sorszám 107.
Név Laborfalvi Róza
Egyéb ismert név Benke Judit
Születési hely Miskolc NS
Születési dátum 1817.04.08.
Az elhalálozás helye Budapest NS
Elhalalozás ideje 1886.11.20.
Temetkezés helye Kerepesi Temető, VII. tábla, I. sor, 107. sírszám
Életút Apja laborfalvi Benke József székely származású teológus, színész, tanár, anyja Rácz Zsuzsanna színésznő volt. 1833-ban lépett fel először a budai Várszínházban Komlóssy Ferenc színtársulatában. Eleinte csak kisebb szerepeket kapott, majd amikor a társulat ünnepelt színésznője, Kántorné nem tartott velük Székesfehérvárra, ott már a nagy tragika szerepeket Rózára osztották, aki sikerrel formálta meg azokat. Lendvay Mártonnal való rövid szerelmi kapcsolatából született lánya, Benke Róza (1836-1861). 1837. augusztus 22-én a Nemzeti Színház megnyitása alkalmával ő játszotta Belizárból Antóniát, ami zajos sikert aratott. 1837-től visszavonulásáig a Pesti Magyar Színház, majd a Nemzeti Színház tagjaként játszott. Legnagyobb sikereit Shakespeare drámai hősnőinek, Bánk bán Gertrúdjának, Zrínyi Annának megformálásával aratta. Petőfi színbírálataiban egyszer említette, szembeállítva a Lendvay házaspárt és az általa eszményként tisztelt Egressy párjaként fellépő Laborfalvi Rózát. Annál élesebben támadta magánemberként, amikor a legendás március 15-i estén Jókai beleszeretett. Petőfi mindent megtett a kapcsolat lerombolásáért, de hiába hozta fel Jókainak Laborfalvi Róza ellen a köztük lévő korkülönbséget, a színésznő törvénytelen gyermekét, és laza erkölcsű életét, barátja nem hallgatott rá. Petőfi még Jókai özvegy édesanyját is felkereste, aki a költő unszolására csakugyan feljött Pestre, hogy eltántorítsa fiát a tervezett házasságtól. Petőfi minden igyekezete ellenére Jókai 1848. augusztus 29-én feleségül vette Laborfalvi Rózát. A házasság Petőfi és Jókai elhidegüléséhez vezetett. A színésznő a szabadságharc után mindent megtett, hogy megóvja a férjét, Szigligeti Ede öccse révén kitöltetlen komáromi menlevelet szerzett Jókainak. (A köztudatban élő menlevéltörténet a legújabb kutatások szerint Jókai fantáziájának szüleménye.) 1859-ben visszavonult, és már csak jótékony célú előadásokon lépett fel. 1883-ban Miskolcon, fél évszázados színészi jubileumán Ferenc József koronás arany érdemkereszttel tüntette ki.
Levéltári iratok
  1. HU-MNL-OL-R 269-2.-64.
    Shakespeare: Coriolanus. Laborfalvy Róza jutalomjátéka. Színlap. Kelt: 1884.01.24. Őrzőhely: Magyar Nemzeti Levéltár.
Irodalmi ajánló
  1. Osztovits Szabolcs: "Sors, nyiss nekem tért" - Petőfi Sándor életének krónikája. Bp. 2022. 177-178. old. Jókainé Laborfalvi Róza szócikk. Magyar Színművészeti Lexikon. Schöpflin Aladár szerkesztésében. Bp. 1929-1931. 2. kötet. 337. old.
Külső hivatkozás Petőfi Irodalmi Múzeum Névtér - PIM62640
* ? " - \
magyar* szórészletet helyettesít, pl.: magyarok, magyaroknak, magyarság sz?n egy betűt helyettesít, pl.: szent, szán, színben "magyar" csak a pontos kifejezésre keres pl. magyarok-ra nem -alma kihagyja azokat a találatokat, amelyben az alma szó megtalálható Részletes keresési útmutató