Petőfi közössége

A segédlet leírására vonatkozó adatok

A Magyar Nemzeti Levéltár Petőfi Sándor születésének 200. évfordulójára egy, Petőfi Sándor ismeretségi köréhez tartozó, 200 személyből álló adatbázissal készült, melyben a költő kapcsolati hálóját lehet tanulmányozni. Mindegyik nevet rövid életrajzi leírással és irodalmi ajánlóval láttunk el, 161 névhez levéltári irat is kapcsolódik iratfotóval, rövid tartalmi leírással, a pontos jelzettel és a keletkezési adatokkal. A személyek kiválasztása a vonatkozó szakirodalmon alapul, mindegyik életrajzban feltüntettük, hogy az illető személy pontosan milyen kapcsolatban állt Petőfi Sándorral. A válogatásban helyt kapott például Arany János, Jókai Mór, Liszt Ferenc, Kossuth Lajos, Bem József, Görgey Artúr, Petőfi Sándor ifjúkori szerelme, Cancriny Emília, tanítója, Nagy Márton, apósa, Szendrey Ignác, felesége, Szendrey Júlia, és a szakmai pályafutásában nagy szerepet játszó Vahot Imre.
Az adatbázis tükrözi, hogy Petőfi Sándor szinte minden társadalmi rétegben otthonosan mozgott, számos olyan ismerőse volt, akik a mai Magyarország határain túl születtek és alkottak, életútjukat pedig változatos levéltári iratokkal (anyakönyvi kivonat, levelezés, oklevél, térkép, tervrajz, kiáltvány, fénykép) illusztráltuk.
Jelenleg hozzávetőlegesen 424 db irat/irategyüttes szerepel az adatbázisban, nagy részük a Magyar Nemzeti Levéltár őrzésében található, többségében magyar nyelvű, kisebb részük németül vagy latinul íródott. Iratgyűjtésünket segítette még a Gyulafehérvári Főegyházmegyei Levéltár és a Tiszántúli Református Egyházkerület Levéltára is.
Az adatbázisban Petőfi Sándor családtagjai, iskolatársai, tanítói, szerelmei, színésztársai, költő- és írótársai, kiadói, mecénásai, kritikusai, valamint katonai pályafutása alatt szerzett ismeretségei egyaránt szerepelnek. A gyűjtés segít közelebb hozni a megjelenített ismert vagy kevésbé ismert személyeket, a reformkort, az 1848-49-es szabadságharcot a 21. század emberéhez, egyúttal a személyeken keresztül kirajzolódnak Petőfi Sándor életének főbb állomásai.

A segédlet kiadására vagy terjesztésére vonatkozó információk

Az adatbázis ikonképe a Petőfi Irodalmi Múzeum gyűjteményéből származik.

Barabás Miklós: Jókai a Landerer és Heckenast nyomda előtt 1848. március 15-én
1893
PIM 57.1.1.
Barabás Miklós, a 19. század végének egyik legnevesebb magyar festője Jókai Mór 50. írói jubileumára készítette a képet. Az akvarellt emlékezetből festette meg 1893-ban. A kompozíció egy 1848-as momentumot örökít meg a Landerer és Heckenast nyomdánál. A képen középen látható Petőfi barátja, ebben az időben lakótársa, Jókai Mór, jobbján Vasvári Pál, balján Petőfi Sándor áll.

A segédlet digitalizált változatának elkészítéséről szóló információk

Nincs kitöltve.

A leírás elkészítésénél felhasznált szabályok, szabványok, konvenciók és protokollok felsorolására

Nincs kitöltve.

Törzsszám
Országkód
HU
Rekordok száma
200

Adatgazda

Támogató

Iratanyag típusa

A segédlet jellege darabjegyzék személyrekordokkal

Azonosító 374

Intézménykód MNL OL

Általános megjegyzések

A segédlet lezárt vagy folyamatosan bővülő változó típusú iratanyag

Verzióval kapcsolatos információk 1.0

Létrehozásában közreműködők Hegedűs István, Záros Zsolt Béla, Kántás Balázs

Létrehozásáért felelős személy Schmidt Anikó (MNL OL)

A segédlet kódolásáról szolgáltat információkat, ideértve a kódolásért felelős személy(ek) és intézmény(ek) nevét, a kódolás időpontját és körülményeit

A segédlet módosításai és változtatásai

A módosítások rövid összefoglalása

Az egyes változások során végrehajtott módosítások listája

Rekordok pontos száma 200

Összes törzsszám

* ? " - \
magyar* szórészletet helyettesít, pl.: magyarok, magyaroknak, magyarság sz?n egy betűt helyettesít, pl.: szent, szán, színben "magyar" csak a pontos kifejezésre keres pl. magyarok-ra nem -alma kihagyja azokat a találatokat, amelyben az alma szó megtalálható Részletes keresési útmutató