Petőfi közössége

Böngéssz a bal oldali fa-struktúrában!

Lenkey János - 1807.09.07. - 1850.02.09.

1807.09.07.

Sorszám 113.
Név Lenkey János
Születési hely Eger NS
Születési dátum 1807.09.07.
Az elhalálozás helye Arad NS
Elhalalozás ideje 1850.02.09.
Temetkezés helye Eger, Kisboldogasszony temető
A Nemzeti Sírkert részeként védett Igen
Életút Gömöri származású köznemesi családból származott, apja Lenkey Károly (megh. 1836) a nemesi testőrség tagja, borkereskedő, anyja Keszlerffy Terézia (megh. 1845) volt. Bátyja Lenkey Károly (megh. 1874) honvéd ezredesként szolgált. Fivére példáját követve a korneuburgi utásziskolán tanult. 1832-ben főhadnaggyá, 1839-ben másodkapitánnyá, 1843-ban századossá léptették elő. A Sztaniszlóban történt lengyel forradalmi megmozdulás brutális leverése kapcsán összeütközésbe került parancsnokával, gróf Alfred von Paar ezredessel. Részben a nézeteltérés, részben a hozzájuk juttatott, a Nemzeti dalból vett mottóval ellátott röplap hatására 1848. május 28-án a Württemberg-huszárszázad Lenkey, Fiáth Pompejus főhadnagy és Harsányi Bálint őrmester vezetésével dezertált a galíciai Mariampol városából, és kalandos körülmények között, egynapi menet után 196-an Máramarosszigetre érkezett. (Jókai Mór A kőszívű ember fiai című regényében feldolgozta a történetet.) Pesten a lakosság hősként fogadta őket, Bécs viszont retorziót követelt, hiszen a cs. kir. hadsereg történetének ez volt az első ilyen tömeges dezertálása. A magyar hadügyminisztérium először nyilatkozatban ítélte el Lenkey századának szökését és elrendelte az ügy kivizsgálását. Ekkor született Petőfi Sándor Lenkei százada című verse, melyben a költő kiállt Lenkey mellett és elítélte a magyar hadügyminiszter eljárását. Végül Mészáros Lázár hadügyminiszter úgy próbált megfelelni a hazai és a bécsi tábor elvárásainak is, hogy "büntetésül" a Délvidékre vezényelte Lenkey századát. A század végigharcolta a délvidéki háborút, jutalmul Lenkey Jánost októberben ezredessé léptették elő és kinevezték az alakuló első honvéd huszárezred, a 13. Hunyadi huszárezred parancsnokának. Decemberben a Bakonyi Sándor honvéd tábornok parancsnoksága alatt álló bácskai hadtest egyik dandárjának parancsnoka lett. 1849. március 15-től tábornokként és Komárom várparancsnokaként harcolt. Júliustól betegsége miatt szolgálaton kívül helyezték. Az aradi vértanúk perének egyik vádlottja volt, de romló pszichés állapota miatt felmentették. Elméje elborult, az aradi várban halt meg.
Levéltári iratok
  1. HU-MNL-HML- IV.404.a.-1935.-1293.
    Dr. Lakatos Ottó szentszéki tanácsos, aradi rendfőnök és plébános levele P. Ladányi László egri minorita házfőnöknek, melyben Lenkey János tábornok elfeledett sírjának helyéről és az exhumálással kapcsolatos eljárásról ad tájékoztatás. Kelt: 1934.10.22. Őrzőhely: Magyar Nemzeti Levéltár.
  2. HU-MNL-HML- V.101.-43.d.-24.
    Máramarossziget képviselői bizottmány ülése által kiadott levél másolata, melyben Lenkey János és az általa vezetett császári huszárszázad dezertálásáról és Magyarországra való visszatéréséről tudósít. Kelt: 1848.06.02. Őrzőhely: Magyar Nemzeti Levéltár.
Irodalmi ajánló
  1. Osztovits Szabolcs: "Sors, nyiss nekem tért" - Petőfi Sándor életének krónikája. Bp. 2022. 239-240. old.
  2. Lenkey János szócikk. Magyar Életrajzi Lexikon. Kenyeres Ágnes szerkesztésében. 2. kötet (L-Z). Bp. 1982. 63. old.
Külső hivatkozás Petőfi Irodalmi Múzeum Névtér - PIM63259
* ? " - \
magyar* szórészletet helyettesít, pl.: magyarok, magyaroknak, magyarság sz?n egy betűt helyettesít, pl.: szent, szán, színben "magyar" csak a pontos kifejezésre keres pl. magyarok-ra nem -alma kihagyja azokat a találatokat, amelyben az alma szó megtalálható Részletes keresési útmutató