Petőfi közössége

Böngéssz a bal oldali fa-struktúrában!

Petőfi Zoltán - 1848.12.15. - 1870.11.15.

1848.12.15.

Sorszám 141.
Név Petőfi Zoltán
Születési hely Debrecen NS
Születési dátum 1848.12.15.
Az elhalálozás helye Pest NS
Elhalalozás ideje 1870.11.15.
Életút Petőfi Sándor és Szendrey Júlia egyetlen gyermeke volt. Keresztszülőségét - bár nem lehettek ott a szertartáson - Arany János és felesége vállalták. Apja megírta a születés és az első hónapok történetét (Zoltán fiam életrajza hét hónapos koráig), a rövid biográfia igazságérvényét némileg tompítja, hogy a költő szerint fia kéthetes korában már felült. Több mint egyéves koráig Zoltán élete folyamatos utazás volt; ez idő alatt többen is gondozták, dajkálták. Anyja Horvát Árpáddal kötött házassága után magához vette. 1858-ban a Magyar Tudományos Akadémia posztumusz nagydíját és a vele járó 1000 forintot Petőfi Összes versei kapta. A pénzt az árvaszék kezelésébe adják. A törvényszék ez év november 30-án Petőfi Istvánt nevezte ki Zoltán gyámgondnokává. Tízéves korától a pesti piaristákhoz járt hat esztendőn keresztül. Magántanulóként sikeres, rendes diákként azonban gyenge eredményeket ért el; az 1863/64-es tanévben görögből megbuktatták. Szarvason megismételte a hatodik osztályt, majd otthagyta iskolát. Nagykőrösön és Szegeden is megbukott, illetve eltanácsolták, végül nem szerzett érettségit. Közben vissza-visszatért Mágocsra, nagybátyjához és gyámjához. 1867 és 1869 között vándorszínészkedett. A vélhetően öröklött tüdőgyengesége, az ismertséggel és a színészettel összefüggő életmód gyorsan kikezdte az egészségét. 1869-ben nagybátyja felmondta a gyámságot, és az árvaszéktől kijelölt gyám, Toldy József Rozsnyóra és a Bécs melletti Meránba küldte gyógykezelésre. Bár életvitelét jórészt ott is folytatta, kissé megerősödve tért haza. A halotti anyakönyv beírása szerint tüdőgümősödésben hunyt el. A nagyapa, Szendrey Ignác - az unoka végakaratának megfelelően - létrehozta a „Petőfi Zoltán tanulók segélyező alapítványát”. Verseit és életrajzát a Petőfi Könyvtár közölte.
Levéltári iratok
  1. HU-MNL-BéML-VIII-54-76.
    A Szarvasi Ágostai Evangélikus Vajda Péter Gimnázium VI. osztályának bizonyítványai. Petőfi Zoltán a 48-as sorszámmal szerepel. 1864-ben került nagybátyjához Csákóra. Iskoláit ekkor a szarvasi evangélikus gimnáziumban folytatta. Kelt. 1865. Őrzőhely: Magyar Nemzeti Levéltár.
  2. HU-MNL-HBML- IV.- 1426. a.- 1. a. k.
    Debrecen 1848. évi római katolikus születési anyakönyve. Petőfi Sándor és Szendrey Julianna fia, Zoltán születési bejegyzése a lap alján látható. A keresztszülők: Arany János és Ercsey Julianna. Kelt: 1848.12.15. Őrzőhely: Magyar Nemzeti Levéltár.
Irodalmi ajánló
  1. Osztovits Szabolcs: "Sors, nyiss nekem tért" - Petőfi Sándor életének krónikája. Bp. 2022. 141-142. old.
Külső hivatkozás Petőfi Irodalmi Múzeum Névtér - PIM67656
* ? " - \
magyar* szórészletet helyettesít, pl.: magyarok, magyaroknak, magyarság sz?n egy betűt helyettesít, pl.: szent, szán, színben "magyar" csak a pontos kifejezésre keres pl. magyarok-ra nem -alma kihagyja azokat a találatokat, amelyben az alma szó megtalálható Részletes keresési útmutató